BIPBIP Archiwalny
menu

Jeziora

Jezioro Marksewo

Jest to jezioro które leży na terenie naszej gminy . Taką samą nazwę ma miejscowość w której znajduje się jezioro. Jezioro ma powierzchnię - 154,6 ha. Jego głębokość maksymalna to 10 m., głębokość średnia 4,5, m. , pojemność 7498 tyś m³. Jest to wąskie i mocno wydłużone jezioro, położone w kierunku północ-południe. Mniej-więcej w 1/3 długości jezioro przewęża się jeszcze bardziej przez charakterystyczny cypel. Brzeg wschodni jest dość stromy, pozostałe płaskie lub lekko wzniesione. Jezioro objęte strefą ciszy. Istnieje połączenie na południu z jeziorem Wałpusz. Na południowym wschodzie wypływa niewielka rzeczka Jerutka. W okolicach jeziora spotkać można wiele umocnień z czasów II wojny światowej. Wzdłuż północnego brzegu biegnie droga krajowa nr 58 , która prowadzi ze Szczytna do Mrągowa. Jest czyste, lecz z powodu szerzącego się kłusownictwa oraz rabunkowej gospodarki, nie ma tam dużo ryb. Występują w nim również raki. W okolicy jeziora znajduje się łącznie kilkaset domków letniskowych, a także kilka pól namiotowych.



Jezioro Wałpusz

Jest to jezioro które leży na terenie naszej gminy. Średnia głębokość jeziora to 4,2 m, a głębokość maksymalna to 10, 3 m. Długość linii brzegowej wynosi 14 800 m. zaliczane jest do jezior II klasy czystości. Jezioro wydłużone z północy na południe, zwężające się w północnej części. Brzegi południowej części raczej płaskie i podmokłe, na północy przeważają bardziej strome. Jest czyste, jednak poprzez rabunkową gospodarkę od jakiegoś czasu trudno złowić tam duże ryby. Dno muliste, roślinność zanurzona tworzy bujne łąki podwodne. W południowo-wschodniej zatoce jeziora wpływa Kanał Marksobski z jeziora Marksewo; na północy wpływa rzeczka z Jeziora Starokiejkuckiego; na południu wypływa rzeka Wałpusza, która poprzez Omulew łączy się z Narwią. Na terenie całego jeziora i jego brzegów obowiązuje od 2003 r. strefa ciszy. W okolicy jeziora znajduje się stosunkowo niewiele domków letniskowych, największe ich skupisko jest przy północnym krańcu, w okolicy wsi Stare Kiejkuty. Nad jeziorem są też dwa duże ośrodki wypoczynkowe: policyjny Wyższej Szkoły Policji na północnym wschodzie i prywatny ("Cicha Polana") na południowym zachodzie, przy wsi Wałpusz.



Jezioro Szczycionek

Jezioro leżące na terenie naszej gminy, przy wsi Szczycionek , 2,5 km od granic Szczytna. Położone w lesie, od północnego wschodu otaczają je zabudowania Szczycionka, na południu przebiega droga asfaltowa. Jest to małe jezioro o powierzchni 9, 4 ha, o pojemności 93,6 tys. m3. Obecnie jezioro hydrologicznie zamknięte, dawniej naturalnie połączone z Jeziorem Dużym Domowym. Do chwili obecnej teren między jeziorami wciąż jest podmokły.



Jezioro Lemany

Jest to jezioro które leży na terenie naszej gminy. Zajmuje powierzchnię 21 ha, jego głębokość maksymalna to 5 m, pojemność 940,8 tys m3, długość 1 km. Wydłużone z północy na południowy wschód. Brzegi podmokłe i płaskie lub pagórkowate. Otoczone polami, łąkami i lasami. Na jeziorze brak ośrodków wypoczynkowych, dojście jedynie od wschodu, od szosy, tam znajduje się plaża i osiedle domków letniskowych, ciągnące się aż do Zielonki. Woda niezbyt czysta, zazwyczaj klasy III. Zbiornik bezodpływowy.



Jezioro Zieloneckie ( Zielonka)

Jest to jezioro które leży na terenie naszej gminy. Zajmuje powierzchnię 6, 4 ha, pojemność 63,7 tys. m³. hydrologicznie zamknięte, owalne jeziorko o osi północny zachód - południowy wschód. Wokół zupełnie płaskich łąk podmokłe łąki i zagajniki. Przy południowym brzegu leży wieś Zielonka.



Jezioro Romanek ( Romany)

Jest to jezioro które leży na terenie naszej gminy. Zajmuje powierzchnię 13 ha, pojemność 195,5 tys. m3, hydrologicznie zamknięte. Jezioro wydłużone z północnego zachodu na południowy wschód. W północnej części leżą dwie zatoki. Brzegi są pagórkowate, wysokie i czasem też strome. Od zachodu i częściowo od wschodu otoczone lasem, z innych stron polami i łąkami. Położone jest między wsiami Dębówko i Romany.