BIP
menu

Bóbr Gminek z wizytą w Bibliotekach Publicznych Gminy Szczytno

2017-04-07 14:27:54 (ost. akt: 2017-04-07 14:34:25)
bóbr gminek

bóbr gminek


Bóbr Gminek odwiedził kolejną placówkę oświatowo-kulturalną Gminy Szczytno. Gminna Biblioteka Publiczna w Lipowcu oraz jej Filia w Szymanach miały przyjemność gościć Gminka od 6 do 17 marca 2017 r. Podczas wizyty w Szymanach uczestniczył w licznych działaniach przygotowanych przez pracowników biblioteki: Danutę Orzoł (p. o. Dyrektora) i Julitę Lipowską. Wspólnie z dziećmi wykonane zostało miejsce przypominające żeremie, gdzie w naturalnym środowisku żyją bobry i tam po przywitaniu został ,,zakwaterowany’’ na czas pobytu w placówce.
Pierwszą atrakcją było zaproszenie Bobra Gminka przez uczniów klasy VI do układania opowiadania, w którym główną rolę odgrywał nasz gość. Uczniowie wykazali się dobrą znajomością historii naszych terenów oraz zwyczajami panującymi w dawnych czasach.
Kolejną niespodzianką dla Bobra Gminka było uczestnictwo w zajęciach plastycznych z uczniami kl. IV. Zadanie polegało na stworzeniu własnej wersji herbu Gminy Szczytno, a przy tym wykazaniu się swoimi umiejętnościami plastycznymi. Dzięki temu powstały wizje herbu niekoniecznie jak w oryginale, różnymi technikami: kulki z bibuły, ziarna zbóż, wydzieranki, farby i inne. Bóbr Gminek podczas zajęć bacznie obserwował dzieci i był pod wrażeniem ich zaangażowania podczas tworzenia prac.
Aby urozmaicić czas Bobrowi, klasa V zaprosiła go na wspólne czytanie baśni ,,Titelitury” ze zbioru baśni Wierzenia mazurskie Maxa Toeppena. Po zapoznaniu się z fabułą mazurskich historii, uczestnicy spotkania wykonali do nich ilustracje. Pod koniec zajęć gość zachęcał wszystkie dzieci do uczestnictwa w spotkaniach Głośnego Czytania i podkreślał, jak ważną rolę w życiu każdego odgrywa kontakt z książką.
Dzięki życzliwości strażaków Bóbr Gminek mógł udać się wraz z dziećmi do OSP Szymany, gdzie wszyscy mogli obejrzeć samochody gaśnicze, a nawet wsiąść do kabiny i choć przez chwilę poczuć się strażakiem. W trakcie wizyty każdy mógł przyjrzeć się z bliska sprzętom gaśniczym i wyposażeniu strażnicy. Z wielkim zaciekawieniem Gminek oraz pozostali uczestnicy spotkania wysłuchali pogadanki o trudnej, odpowiedzialnej i niebezpiecznej pracy strażaka oraz akcjach ratowniczo – gaśniczych. Na zakończenie Bóbr Gminek wyrecytował dla strażaków wiersz pt. ,,Bohater’’ i wręczył pamiątkowe podziękowanie.
Gdy przyszedł czas rozstania, uczestnicy wszystkich spotkań zgromadzili się
w bibliotece, aby podziękować Gminkowi za spędzony razem czas. Gminek wręczył podziękowania dla poszczególnych klas biorących udział w akcjach i wszystkich zapewnił, że mile będzie wspominał wizytę w bibliotece w Szymanach. Następnie udał się do Gminnej Biblioteki Publicznej w Lipowcu gdzie w czasie pobytu wspólnie z bibliotekarkami Edytą Bednarczyk i Katarzyną Nagórską zorganizował dla dzieci i młodzieży uczących się w Lipowcu spotkania popularyzujące czytelnictwo oraz zachęcające ich do korzystania z zasobów biblioteki.
Pierwszego dnia Bóbr odwiedził klasę III SP aby wspólnie czytać wesołe wierszyki a potem zadawać dzieciom zagadki z książki „Bajki i zagadki”. Dzieciom bardzo podobało się to spotkanie. Na koniec wszyscy otrzymali zabawne zakładki do książek.
Kolejnego dnia Bóbr Gminek zaprosił klasę II SP do biblioteki publicznej, aby wybrać się z nimi w podróż dookoła świata wraz z samochodzikiem Frankiem z książki „Poznaję świat” E. Wójcik. Dzieci wykonywały różne zadania dotyczące podróży oraz aktywnie brały udział w dyskusji na ten temat. Gminek pochwalił się swoją podróżą po placówkach oświaty i kultury naszej gminy.
Trzeci dzień pobytu Bobra Gminka w bibliotece w Lipowcu był bardzo pracowity. Na początku zabrał klasę IV SP na Księżyc. Dzieci poznały legendy, wierzenia i ciekawostki dotyczące srebrnego globu oraz dowiedziały się jak przebiegło pierwsze lądowanie człowieka na Księżycu. Nie obyło się też bez kreatywnych zadań. Tego samego dnia w południe Bóbr Gminek wybrał się do Gminnego Przedszkola „Jasia i Małgosi” w Lipowcu, aby uczestniczyć w cotygodniowej akcji głośnego czytania organizowanej tam przez bibliotekę. Maluchy i starszaki bardzo się ucieszyły, że ponownie mogły spotkać się z Gminkiem.
Czwartego dnia bibliotekę odwiedziła klasa V SP. Bóbr Gminek przygotował dla uczniów prezentację dotyczącą historii pisma i książki. Uczniowie dowiedzieli się wielu ciekawych rzeczy a także mieli okazję zobaczyć na własne oczy jak wygląda papirus – roślina, z której robiono pierwszy twór przypominający papier.
Ostatnie spotkanie odbyło się z klasą I SP w plenerze. Uczniowie zostali zaproszeni na głośne czytanie w altanie a następnie do wspólnego spędzenia czasu na placu zabaw.
Wizyta Bobra Gminka przyciągnęła do naszej biblioteki mnóstwo uczniów i mamy nadzieję, że będą nas odwiedzać i wypożyczać książki jeszcze częściej!

Danuta Orzoł (Szymany) i Edyta Bednarczyk (Lipowiec)

bóbr gminek1