BIPBIP Archiwalny
menu

Święto Niepodległości w Gminnym Przedszkolu w Lipowcu „Jasia i Małgosi”

2017-11-14 11:00:51 (ost. akt: 2017-11-14 11:06:32)
logo

logo

Święto Niepodległości w Gminnym Przedszkolu w Lipowcu „Jasia i Małgosi”

We wszystkich grupach przedszkolnych odbyło się szereg zajęć, przybliżających dzieciom tematykę treści patriotycznych: np.: Rozmowy z dziećmi na temat symboli narodowych, projekcja filmu edukacyjnego opracowanego przez IPN pt." Polskie symbole narodowe", - nauka wierszy: Katechizm polskiego dziecka, Władysława Bełza, prace plastyczne - Biało-czerwona;-wykonanie flagi narodowej oraz kotylionów z okazji Święta Niepodległości,- Słuchanie, śpiewanie hymnu narodowego - Wspólne umieszczanie Flagi na budynku Przedszkola

Przygotowanie do Święta Odzyskania Niepodległości w grupie 5- Latków „Kropeczek” trwało od 2 listopada. Tego dnia dzieci zaczęły przygotowywać pracę na konkurs plastyczny „Moja biało- czerwona”, organizowany przez RADIO OLSZTYN. Później, zajęliśmy się przygotowaniem do następnego konkursu , tym razem Konkursu Piosenki Patriotycznej, który odbędzie się dnia 23 listopada w ośrodku kultury w Jedwabnie. Na konkurs wybraliśmy piosenkę pt: „Namaluję Polskę”, – przygotowaliśmy prace ilustrujące treść piosenki pt : „Namaluję Polskę, która będzie wykorzystana jako rekwizyt podczas konkursu piosenki patriotycznej. Wykonanie pracy było kolejną okazją do rozmowy na temat Polski i zbliżającego się Święta Odzyskania Niepodległości. 10 listopada zostaliśmy zaproszeni do RADIA OLSZTYN, gdzie odbyło się uroczyste wręczeni dyplomów i nagród konkurs „Moja biało- czerwona”. Ta uroczystość była okazją do pogłębienia wiedzy na temat Święta Odzyskania Niepodległości. Otrzymaliśmy wyróżnienie w konkursie i wróciliśmy z nagrodą. Dodatkowym wyróżnieniem jest dla nas to, że nasza praca trafiła na wystawę do Urzędu Wojewódzkiego.

Świętowanie Dnia Niepodległości 6-latki z grupy „Biedroneczki” rozpoczęły 7 listopada. Tego dnia wysłały do rodziny patriotyczne pocztówki z życzeniami Radosnego Święta Niepodległości. Obejrzały film edukacyjny o polskich symbolach narodowych: „Polak Mały”, „Jestem Polakiem”, uczyły się pieśni patriotycznych, takich jak: „Wojenko, wojenko”, „O mój rozmarynie rozwijaj się” (niektórzy nawet w przyniesionych z domu żołnierskich strojach). Poznały historię Polski w okresie zaborów oraz znanych Polaków w walce o wolność.

10 listopada - w przeddzień Święta Niepodległości, Biedroneczki już od rana kleiły kotyliony w barwach narodowych. Później wszyscy, wspólnie z zaproszoną panią Bibliotekarką – Katarzyną Napiórkowską, odśpiewali Hymn Państwowy, posłuchali legendy o Lechu, Czechu i Rusie, a dzieci własnoręcznie wykonały godło narodowe. Ponadto przedszkolaki recytowały wiersze patriotyczne: „Kto ty jesteś?”, „Barwy ojczyste”, „Polska”, układały z klocków i innych materiałów flagę Polski,
a także wzięły udział w quizie z wiedzy o Polsce i symbolach narodowych zorganizowanym przez Panią Kasię. Dzieci wykazały się dużą wiedzą, za co zostały nagrodzone brawami oraz flagą – naklejką.

Wystrój sali, biało-czerwone kotyliony, flaga narodowa, godło Polski, hymn państwowy – to wszystko dopełniło uroczystą atmosferę tego dnia.

Aktywny udział w zajęciach, kształtuje u dzieci patriotyczne postawy. Treści programowe realizowane są systematycznie jednak Święto Niepodległości jest wyjątkowe i jest okazją do pogłębiania wiedzy o historii naszego narodu. Dzieci tworząc wytwory plastyczne, dekorując salę ucząc się wierszy i piosenek zdobywają wiedzę o swojej ojczyźnie i w ten sposób kształtują właściwe postawy patriotyczne.