BIPBIP Archiwalny
menu

Apel do mieszkańców w sprawie prawidłowej gospodarki odpadami typu - urządzenia zawierające baterie litowo-jonowe.

2020-04-28 08:00:48 (ost. akt: 2020-04-28 08:01:38)
odpady

odpady


„Zakład Gospodarki Odpadami Komunalnymi Sp. z o.o. w Olsztynie zwraca uwagę na niebezpieczeństwo pożarowe wynikające z wyrzucania przez mieszkańców do odpadów ogólnych (zmieszanych) urządzeń zawierających baterie litowo-jonowe.
W dniu 18.04.2020 r. doszło do zapalenia się odpadów na linii ZUOK na skutek uszkodzenia przez rozdrabniacz znajdującego się w odpadzie powerbanku, z baterią litowo-jonową o poj. 20000 mAh.
Zdarzenie zostało opanowane przy użyciu sprzętu gaśniczego znajdującego się na wyposażeniu Zakładu, nie doszło do uszkodzenia maszyn.
Urządzenia z bateriami litowo-jonowymi, takie jak laptopy, tablety, powerbanki, smartfony wyrzucane do odpadów zmieszanych, są zagrożeniem dla funkcjonowania pojazdów komunalnych oraz instalacji ze względu na możliwość wybuchu / gwałtownego zapalenia się w momencie rozszczelnienia baterii. Niewielki sprzęt elektroniczny może spowodować duże straty, włącznie z utratą całego zakładu przetwarzania odpadów.


*Przypominamy, że zgodnie z zasadami prawidłowej gospodarki odpadami zepsuty/ niepotrzebny sprzęt elektroniczny zostawiamy bezpłatnie w sklepach rtv/agd lub w gminnym PSZOKw Nowym Gizewie.

Bądźmy odpowiedzialni!”