BIP
menu

Wspomnijmy to jeszcze raz - „Festiwal Dyni w Gminie Szczytno”

2022-10-24 10:02:16 (ost. akt: 2022-10-24 10:17:33)

Dnia 24 września 2022 roku w miejscowości Olszyny odbył się „Festiwal Dyni w Gminie Szczytno”.
Podczas festiwalu mogliśmy kibicować Kołom Gospodyń Wiejskich, które rywalizowały ze sobą w konkursie kulinarnym „Dyniowe inspiracje kulinarne”. Do Konkursu przystąpiły: KGW w Szymanach "Serce Szyman", KGW Lipowej Góry Wschodniej, KGW w Wałach oraz KGW w Gawrzyjałkach.
Przedmiotem konkursu było przygotowanie potraw z dyni w trzech kategoriach:
a) zupa
b) dnie główne
c) deser
Każdy uczestnik konkursu przygotował porcje potrawy w każdej kategorii do degustacji dla Komisji konkursowej oraz porcje do degustacji dla uczestników festiwalu. Komisja konkursowa przyznawała punkty dla potraw w każdej kategorii pod względem: a) walorów smakowych, b) prezentacji i estetyki, c) atrakcyjności, oryginalności receptury, prostoty przygotowania, d) opisu dotyczącego pochodzenia potrawy, związku z regionem.
I m-ce zajęło - KGW w Szymanach
II m-ce - KGW w Wałach
III m-ce KGW w Gawrzyjałkach
wyróżnienie przypadło KGW Lipowej Góry Wschodniej.
Podczas trwania festiwalu można było oddawać głosy w II etapie konkursu plastycznego "Dynia Królowa Jesieni", do którego ostatecznie wpłynęło 41 prac. Zwycięzcy:
kategoria prace płaskie
1. Paweł Grabowski (SP Szymany)
2. Jakub Szlegel (SP Rudka)
3. Blanka Górniak (SP Olszyny)
kategoria prace przestrzenne
1. Maksymilian Makuła (SP Szymany)
2. Maja Pruszkowska (SP Wawrochy)
3. Marcel Widawski (SP Rudka)
W części artystycznej wydarzenia występowały dzieci ze wszystkich placówek oświatowych z terenu Gminy Szczytno.
Można było również wziąć udział w warsztatach kulinarnych z Kingą Karalus (dietetykiem), która zapraszała do wspólnego wypiekania chleba z dyni i ciasta dyniowego. Odbyła się prelekcja na temat zdrowego odżywiania, produktów tradycyjnych, niemarnowania żywności, oznakowania produktów żywnościowych, czytania etykiet.
Zaproszenie do udziału wydarzeniu przyjęła Pani Agnieszka Garbecka - właścicielka Salonu Kosmetycznego Paradise, która opowiadała o zastosowaniu dyni w kosmetologii, wykonywała darmowy makijaż, dobierała odpowiednią pielęgnację domową (np. maseczka z dyni).

Wydarzenie pod nazwą „Festiwal dyni w Gminie Szczytno” zostało zrealizowane przy wsparciu finansowym Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego w konkursie
"Kalendarz imprez regionalnych promujących żywność naturalną, tradycyjną, lokalną i regionalną województwa warmińsko-mazurskiego w 2022 r."