BIP
menu

Ferie zimowe 2017 w Sołectwie Lipowiec

2017-01-30 10:00:48 (ost. akt: 2017-01-30 10:10:19)

Ferie zimowe 2017 w Sołectwie Lipowiec zostały zorganizowane wspólnie przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Lipowcu i Sołtysa wsi Lipowiec Panią Małgorzatę Rosa.

DZIEŃ PIERWSZY (23.01) – Dzień rozpoczął się zabawą w kalambury, następnie dzieci robiły i barwiły masę solną, z której wykonały walentynkowe świeczniki, koraliki, zawieszki w różnych kształtach. Później nastąpiły zajęcia kulinarne podczas których zrobiono naleśniki. Dzień zakończył się wykonaniem przez każdego uczestnika komiksu dotyczącego przebiegu tego dnia.

DZIEŃ DRUGI (24.01) – Na początku odbyły się zajęcia literackie, podczas których uczestnicy wysłuchali bajki „O synu rybaka” z książki „Kierz róży – bajki mazurskie” (zebrała E. Sotomska), a później wykonali rysunek przedstawiający wybrany fragment opowieści. Następnie dzieci rozwiązywały krzyżówki , rebusy i inne łamigłówki. Kolejną atrakcją była wizyta zaproszonego gościa – podleśniczego z Nadleśnictwa Szczytno Pana Pawła Zielińskiego, który przeprowadził bardzo ciekawe zajęcia edukacyjne z prezentacją multimedialną, dotyczące zwierzyny i lasu zimą. Dzieci wspólnie zawiesiły kulki z pokarmem i wysypały ziarna dla ptaków. Mogły też na własne oczy zobaczyć rogi jelenia i sarny. Dzieci otrzymały od gościa mnóstwo upominków: ołówki, długopisy, odblaski a także edukacyjne książeczki dotyczące lasu. Później nastąpił czas posiłku, a na koniec uczestnicy wykonali plansze z tropami zwierząt wykorzystując do tego przygotowane wcześniej szablony oraz gąbki i farby.

DZIEŃ TRZECI (25.01) – Tego dnia ferie rozpoczęły się od turnieju gier planszowych i innych. Dzieci podzieliły się na grupy i każda z nich wybrała grę wedle uznania. Następnie odbyły się zajęcia plastyczne, podczas których uczestnicy wykonali ozdobne słoiczki oklejone sznurkiem i włóczką z doczepionymi elementami wykonanymi pierwszego dnia z masy solnej. Później nastąpiła przerwa na posiłek. Następnym zadaniem dla dzieci było podzielenie się na dwie grupy i zaszyfrowanie jakiejś wiadomości alfabetem morsa. Kiedy wiadomości były zaszyfrowane dzieci wymieniły się nimi i odgadywały co chciała przekazać druga grupa. Na koniec wspólnie zagraliśmy w grę „5 sekund” podczas której każdy musiał wymienić 3 rzeczy z danej kategorii w ciągu 5 sekund.

DZIEŃ CZWARTY (26.01) – Dzisiejszy dzień, na prośbę dzieci, rozpoczął się od turnieju gier i zagadek. Później przybyli zaproszeni goście. Jednym z nich był pszczelarz Pan Krzysztof Alancewicz, który poprowadził bardzo ciekawe zajęcia edukacyjne dotyczące pszczół. Pokazał dzieciom wnętrze ula, przybory, które używa się przy hodowli pszczół oraz zdjęcia ze swojej pasieki. Każdy otrzymał od niego upominek – świeczkę z wosku pszczelego w kształcie aniołka. Kolejnymi gośćmi byli państwo Adela i Reinhard Krzenzek, którzy pokazali dzieciom w jaki sposób zrobić tradycyjne pączki, które później dzieci same nadziewały marmoladą. Po przerwie na posiłek uczestnicy wykonali rysunek dotyczący pszczół a następnie zagrały w grę „ciepło-zimno” oraz inne zabawy ruchowe.
DZIEŃ PIĄTY. Ostatniego dnia odbyły się zajęcia plastyczne, podczas których dzieci wykonały maski karnawałowe. Następnie każdy stworzył swoją książeczkę z rysunków wykonanych podczas ferii. Później przyszła pora na zajęcia kulinarne, czyli wspólne pieczenie gofrów. Kiedy uczestnicy byli po posiłku odbył się mały bal karnawałowy, a na zakończenie każdy otrzymał pamiątkowy dyplom oraz słodki upominek.