BIP
menu

Bóbr Gminek pomieszkał w Trelkowie

2017-02-10 12:02:09 (ost. akt: 2017-02-10 12:07:13)
Gminek 2

Gminek 2

Bóbr Gminek pomieszkał w Trelkowie
Tytułowy Bóbr Gminek to wyjątkowy i zupełnie nowy mieszkaniec gminy Szczytno. Urodził się w Trelkowie, ale zamierza pomieszkać trochę w każdej miejscowości, w której są dzieci i chce wszystkie te dzieci zachęcić do czytania. W zamian dzieciarnia pokaże Bobrowi ciekawe miejsca, swoje talenty i wiele innych interesujących rzeczy.

Wielka podróż Gminka po gminie – można powiedzieć – rozpoczęła się już w październiku ubiegłego roku, podczas zorganizowanego w Trelkowie konkursu literacko-plastycznego. - Pomyślałam, że przydałoby się coś, co połączy szkoły, przedszkola i biblioteki z terenu gminy Szczytno, zmusi do wspólnych działań z wymiernymi efektami – mówi Beata Arbatowska, nauczycielka i wicedyrektor szkoły w Trelkowie. - Uznałam, że rozwój czytelnictwa może być doskonałą ideą dla takiej akcji tym bardziej, że promocja czytelnictwa jest silnie wspierana przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, a nawet jest jednym z jej priorytetów.
Pani Beata swoją wizję przedstawiła koleżankom nauczycielkom i dyrektor Niepublicznego Zespołu Szkół – Alicji Chmielińskiej. Pomysł się spodobał, wywołując przy okazji „burzę mózgów”. Podczas tej burzy sowa – symbol trelkowskiej placówki – zamieniła się w bobra, będącego elementem herbu gminy Szczytno, a akcja, która w „powijakach” miała się ograniczać do jednej szkoły, objęła całą gminę.
- Od pomysłu do realizacji daleko już nie było. Nasza koleżanka i nauczycielka w oddziale przedszkolnym Agnieszka Iwańska-Krajza nadała mu imię: Bóbr Gminek, a Aleksandra Ciszewska, która jest również nauczycielem w trelkowskiej szkole – uszyła Gminka według swojego projektu – relacjonuje Beata Arbatowska. - Projekt przedstawiliśmy władzom gminy, zyskał aprobatę i tak nasz Gminek wyruszył w podróż. Patronat honorowy nad akcją objął wójt Gminy Szczytno – Sławomir Wojciechowski, natomiast patronat medialny - „Tygodnik Szczytno”, w którym na bieżąco będziemy informować Czytelników o podróży Bobra Gminka i jego udziale w akcjach przeprowadzonych w poszczególnych szkołach, przedszkolach i bibliotekach Gminy Szczytno.
Założenia projektu są następujące. Gminek w każdej placówce gości dwa tygodnie, uczestnicząc w tym czasie w życiu szkoły i oczywiście upowszechnia oraz zachęca do czytania książek. Z pobytu gościa każda szkoła, przedszkole czy biblioteka zdaje relację i dołącza zdjęcia, które wraz z opisem będą publikowane w „Tygodniku Szczytno”. – Po zakończeniu swojej podróży (koniec jest przewidywany w połowie października), planowane jest wydanie książeczki, w której zostanie przedstawiona podróż Gminka i wydarzenia w których uczestniczył w poszczególnych placówkach, ale to jeszcze przed nami – dodaje pani Beata.
Bóbr Gminek swoją podróż zainaugurował oczywiście w Trelkowie. Podczas swojego dwutygodniowego pobytu zapoznał się z Sową Wandzią, która jest symbolem szkoły. Wraz z nią czytał dzieciom wiersze, bajki i opowiadania. Po raz pierwszy publicznie pojawił się i został przedstawiony na spotkaniu z dzielnicowym. Starszy sierżant Grzegorz Licki przeprowadził z dziećmi pogadankę na temat bezpieczeństwa w czasie zabaw zimą i w szkole oraz przekazał dzieciom kolorowe odblaski. Bóbr Gminek pilnie słuchał cennych uwag i wskazówek pana policjanta, za co na pożegnanie również otrzymał pamiątkowy odblask.
Następnie Sowa Wandzia postanowiła Gminkowi przedstawić lokalną historię. Pokazała mu pochodzący z połowy XVIII w. kościół w Trelkowie oraz pomnik upamiętniający poległych w czasie I wojny światowej mieszkańców. W szkole Gminek i Wandzia wraz z uczniami wykonywali plakaty o Trelkowie, poznawali historię miejscowość, a każdą wolną chwilę poświęcali na czytanie książek. Gminek brał również udział w przygotowaniach do Dnia Babci i Dziadka oraz bezpośrednio uczestniczył w samej uroczystości.
Gdy przyszedł czas rozstania, Gminkowi było smutno, ale pocieszał się, że jesienią wróci do Trelkowa i spotka się znów ze swoją przyjaciółką Sową. – Ta myśl aż mu wąsy podniosła do góry – stwierdził jeden z uczniów. Na krótko przed odjazdem do filii przedszkola gminnego w Kamionku Gminek wraz z Wandzią postanowili wspólnie z dziećmi ze szkoły w Trelkowie przygotować i zawiesić zimowe przysmaki i karmy dla zwierząt. Pobyt w Trelkowie zwieńczyło wspólne zdjęcie.

Halina Bielawska „Tygodnik Szczytno”