BIP
menu

Bóbr Gminek gościł w Gminnym Przedszkolu w Nowinach

2017-03-06 13:21:10 (ost. akt: 2017-03-08 14:43:14)
Gminek 2

Gminek 2Bóbr Gminek odwiedził Gminne Przedszkole w Nowinach i gościł w nim dwa tygodnie.
W tym czasie wraz z dziećmi uczył się, bawił, chodził na wycieczki i spacery, a nawet piekł ciasteczka. Gminne Przedszkole w Nowinach ma swoją siedzibę w Nowinach oraz dwa oddziały terenowe w Szczytnie: w Szkole Podstawowej Nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi przy ulicy Kętrzyńskiego 6 oraz przy Urzędzie Gminy Szczytno przy ulicy Łomżyńskiej 3.
Najpierw Gminek odwiedził dzieci w oddziale w SP 2 w Szczytnie. Tam Bóbr Gminek brał udział w zajęciach przedszkolnych. Aby przybliżyć Gminkowi nasz region Przedszkolaki zaprosiły swojego gościa do świata baśni warmińsko-mazurskiej, której bohaterami najczęściej są zwierzęta, skrzaty, diabły, kłobuki i inne leśne stworzenia.
Bóbr Gminek poszedł wraz z dziećmi i nauczycielką panią Bogusią Kozioł do krytej pływalni Wyższej Szkoły Policji, gdzie poznał basen, ekwipunek i tajniki zawodu ratownika medycznego. Wraz z dziećmi uczył się podstaw pierwszej pomocy osobie tonącej. Wycieczka zakończyła się wręczeniem upominków przez panią Jolę Kotarską.
Kolejnym etapem wędrówki Bobra Gminka była wizyta w oddziale mieszczącym się przy Urzędzie Gminy Szczytno. Dzieci czekały na gościa z wielką niecierpliwością. Zaprosiły Gminka na wycieczkę do Schroniska „Cztery Łapy”, gdzie odwiedziliśmy naszych czworonożnych przyjaciół. Gminek wraz z dziećmi podarował mieszkańcom schroniska prezenty – mnóstwo zebranej karmy.
Bóbr Gminek z dziećmi świętował w przedszkolu Tłusty Czwartek – piekł z najmłodszymi przedszkolakami i panią Kasią Górską słodkie ciasteczka karnawałowe.
Bóbr Gminek bardzo lubi słuchać bajek i zachęca wszystkich do czytania, więc zaprosiliśmy do naszego przedszkola zaprzyjaźnioną z nami panią Kasię Napiórkowską z Biblioteki w Kamionku. Pani Kasia czytała dzieciom i Gminkowi książeczki. Na wspólne czytanie zaprosiliśmy również wraz z Gminkiem panią Ewę Zawrotną – zastępcę Wójta Gminy Szczytno. Pani Ewa przeczytała Gminkowi i dzieciom bajeczkę „Trzy świnki”, a potem wszystkie przedszkolaki razem z panią Kasią Górską, Angeliką Łogmin i Beatą Łebkowską budowały Bobrowi Gminkowi domek.
W lutym w naszym przedszkolu obchodziliśmy Święto Koloru Czerwonego i Bóbr Gminek miał okazję świętować razem z przedszkolakami.
Jak wszystkim wiadomo bóbr lubi przyrodę, więc przedszkolaki wraz ze swoimi nauczycielkami: panią Beatą Łebkowską i panią Anią Soliwodą zabrały Bobra Gminka na wycieczkę do Nadleśnictwa Szczytno. Tam Gminek wraz z panią Anią Boruszewską-Cudak opowiadali dzieciom o zwierzętach leśnych i innych tajnikach przyrody. Dzieci rozwiązywały zagadki i oglądały filmy o zwierzętach. Gminkowi i dzieciom bardzo podobały się takie zajęcia, poznali dużo interesujących i ważnych informacji. Na koniec wszyscy otrzymali prezenty: kolorowanki i kredki.

Przebywając z wizytą w naszym przedszkolu w Nowinach Bóbr Gminek odwiedził wraz z dziećmi i nauczycielkami: panią Ewą Farjan i panią Elą Ruszczyk Zakład Drewko, w którym zapoznał się z obróbką drewna i maszynami wykorzystywanymi w zakładzie. Po terenie zakładu oprowadziła nas pani Monika Orzoł. Widząc sterty trocin Bóbr Gminek powiedział dzieciom, że dzięki swoim mocnym zębom, o które dba, sam potrafi przecinać najgrubsze drzewa. Zachęcał dzieci do dbania i zęby i bardzo się ucieszył, że przedszkolaki uczestniczą w programie „Dzieciństwo bez próchnicy”.

Bóbr Gminek wybrał się z dziećmi do Portu Lotniczego Olsztyn-Mazury w Szymanach. Już z daleka Gminek wypatrzył budynek terminalu, który swoją architekturą nawiązuje do krajobrazu naszego regionu – Warmii i Mazur. Po dotarciu na miejsce dzieci i Bobra Gminka przywitał pan Jerzy Stawicki i oprowadził wszystkich po terenie opowiadając wiele ciekawostek o historii powstania lotniska. Dzieci i Gminek mieli też spotkanie z sokolnikiem. Bóbr Gminek bacznie przyglądał się sokołowi siedzącemu na ręku sokolnika i zrobił sobie z nim zdjęcie. Na pożegnanie dzieci i Gminek otrzymali upominki: kredki i kolorowanki.
W ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom” Gminek z dziećmi zaprosili do przedszkola panią Julitę Lipowską z Biblioteki w Szymanach, która czytała przedszkolakom książeczki.
Ostatniego dnia pobytu naszego gościa dzieci zabrały Bobra Gminka do lasu na małą retencję, gdzie było dużo wody. Tam nasz Bóbr czuł się jak w domu! W ten sposób dzieci wraz z Gminkiem uczciły Dzień Dzikiej Przyrody. Pan podleśniczy Adrian Gąsior pokazał Bobrowi i przedszkolakom małą retencję czyli zbiorniki wodne utworzone przez tamy. Pan podleśniczy pokazał również dzieciom i Gminkowi jak wyglądają tamy robione przez bobry i jak wygląda naturalne środowisko występowania bobrów. Chociaż Bobrowi bardzo podobało się w lesie, jednak wolał wrócić z dziećmi do przedszkola, bo tam czekały na niego o wiele ciekawsze przygody.
Wizyta Bobra Gminka w naszym przedszkolu to był wspaniały i owocny czas, zarówno dla naszego gościa jak i dla dzieci. Przedszkolaki i Gminek wiele się od siebie nawzajem nauczyli. Dzieciom żal było żegnać się z Bobrem Gminkiem, ale rozumiały, że czekają na niego inne dzieci i też chcą przeżywać z nim przygody. Mamy nadzieję, że jeszcze kiedyś spotkamy się z Bobrem Gminkiem.


Zredagowały nauczycielki:
Beata Łebkowska, Ewa Farjan