BIP
menu

Dożynki Gminne Olszyny 2017 - Podsumowanie

2017-08-22 13:54:57 (ost. akt: 2017-08-29 14:38:22)
logo3

logo3

Ze wszystkich stron, w rytm ludowego marszu schodzili się i zjeżdżali mieszkańcy gminy Szczytno, by świętować dożynki gminne, które odbyły się w minioną niedzielę
w Olszynach. Dopisała zarówno pogoda jak i frekwencja. To absolutnie wyjątkowe
i uroczyste święto całej gminy.

Po trudach rolniczego roku na wielkim świętowaniu spotykają się mieszkańcy gminy, rolnicy, przedstawiciele stowarzyszeń i kół gospodyń, władze samorządowe, przedsiębiorcy
i reprezentanci firm i instytucji. Tego dnia wszyscy są razem, by świętować zakończenie żniw i dziękować za plony. Każdego roku Dożynki Gminne zyskują coraz więcej gości, zwolenników tej tradycji, przyciągają bogatym programem, pięknymi wieńcami żniwnymi
i licznymi atrakcjami, wspaniałą muzyką oraz zwyczajnie dobrą zabawą.
Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą Dziękczynną odprawioną na placu dożynkowym, podczas której poświęcone zostały wieńce dożynkowe. Mszę celebrował ks. Krzysztof Bors Proboszcz parafii w Gawrzyjałkach i w Olszynach, Dziekan ks. Andrzej Wysocki, ks. Jacek Bacewicz - Proboszcz parafii w Szymanach.
Starostami gminnych dożynek byli: Pan Mieczysław Grudziąż z Niedźwiedzi i Pani Katarzyna Piórkowska z Jęcznik. Starostowie przekazali na ręce gospodarza dożynek – Wójta Gminy Szczytno Pana Sławomira Wojciechowskiego, bochen chleba upieczony z tegorocznego ziarna. Po części oficjalnej rozpoczęto część rozrywkową.
Jak co roku, sołectwa i poszczególne miejscowości z terenu naszej gminy przygotowały swoje stoiska (Płozy, Rudka, Prusowy Borek, Sasek Wielki, Olszyny, Gawrzyjałki, Nowiny). Na przybyłych gości czekały liczne atrakcje, konkursy, pyszne swojskie jedzenie, grochówka wojskowa oraz dobra zabawa przy muzyce. Na scenie pojawili się z programem artystycznym uczniowie z Zespołu Szkół w Szymanach, Zespołu Szkół w Olszynach, Zespołu Szkół w Lipowcu, Szkoły Podstawowej w Wawrochach, Szkoły Podstawowej w Rudce, Szkoły Podstawowej w Gawrzyjałkach oraz dzieci z Gminnego Przedszkola w Lipowcu (oddział w Kamionku) i w Nowinach. Kolejno zaprezentował się chór Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku w Szczytnie. Przeprowadzono także turniej sportowy sołectw na wesoło. W rozgrywkach wzięły udział następujące sołectwa: Płozy, Rudka, Prusowy Borek, Sasek Wielki, Olszyny, Nowiny. Triumfowały kolejno: pierwsze miejsce – sołectwo Olszyny, drugie – sołectwo Płozy i trzecie miejsce – sołectwo Sasek Wielki. Od zawsze podstawowym akcentem dożynek było składanie wieńca symbolizującego trud żniwiarzy oraz przygotowywanie stoiska dożynkowego. W Gminie Szczytno już po raz kolejny zrezygnowano ze zwyczaju przeprowadzania konkursu w tych kategoriach. Nagrodzono wszystkie sołectwa które przygotowały stoiska i wieńce dożynkowe. Wszystkie wieńce i stoiska były piękne, dorodne i bardzo wymowne.
Występy w części koncertowej rozpoczął Kabaret Ławeczka, który tworzą trzej znakomici aktorzy, znani m.in. jako stali bywalcy ławeczki z najpopularniejszego polskiego serialu "Ranczo": Pietrek (Piotr Pręgowski), Hadziuk (Bogdan Kalus) oraz Solejuk (Sylwester Maciejewski). Aktorzy przenieśli ławeczkę z „Rancza” na scenę kabaretową, a widzowie mieli ulubiony serial na wyciągnięcie ręki! Pietrek, Hadziuk i Solejuk komentowali w swoim stylu otaczający nas świat. Także tańczyli i śpiewali! Kabaret Ławeczka zapewnił niezapomniane chwile i przednią zabawę widowni. Kolejno ze swoim koncertem na scenie wystąpiła Shazza, od lat uznawana jest za jedną z najpopularniejszych wykonawczyń muzyki disco polo. Na scenie zachwyca nie tylko głosem, ale również świetnym, wciąż młodzieńczym wyglądem. Po zapadnięciu zmroku tuż przed występem gwiazdy wieczoru, na niebie rozbłysły miliony światełek w postaci pięknego pokazu fajerwerków.
Gwiazdą wieczoru był zespół Masters na czele z Pawłem Jasionowskim, znany m.in. z takich utworów jak: „Żono moja”, „Mazureczka”, „Szukam dziewczyny”, „Schody do nieba”, „Słodka jak miód”. Zespół swoją energią pobudził uczestników dożynek do aktywnej wesołej zabawy. Równie ciekawie przebiegł koncert lokalnej, ale uznanej już gwiazdy nurtu muzyki tanecznej zespołu MOTIVE.

To był udany i wyjątkowy dzień. Dożynki zawsze przyciągają wielu zwolenników tradycji i dobrej zabawy. Najlepsze jednak było to, że tego dnia spotkali się na uroczystym świętowaniu ludzie z całej gminy, bawili się razem, byli ze sobą, okazując przy tym swoje przywiązanie do tradycji i wspólnie oddając hołd rolniczemu trudowi. Organizatorzy składają serdeczne podziękowania dla wszystkich, którzy włączyli się w organizację tegorocznej imprezy.

Dożynki Gminne dofinansowane zostały ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie.

Zapraszamy za rok.