BIPBIP Archiwalny
menu

Nowy plac zabaw w Szymanach już w rękach dzieci

2018-09-24 14:49:13 (ost. akt: 2018-09-25 08:23:09)
logo

logoOd minionej niedzieli (23.09.2018 r.) najmłodsi mieszkańcy Szyman mają nowy powód do radości. Oddany został bowiem do użytku plac zabaw mieszczący się na posesji szkolnej, w bezpośrednim sąsiedztwie boiska wielofunkcyjnego. Inwestycja ta została zrealizowana w ramach Programu Odnowy Wsi, będącego inicjatywą Zarządu Województwa Warmińsko – Mazurskiego. Gmina Szczytno w maju bieżącego roku z powodzeniem zaaplikowała o dofinansowanie tego przedsięwzięcia i obecnie mali użytkownicy już testują poszczególne elementy obiektu. W zestawie urządzeń znalazły się: huśtawka podwójna, karuzela krzyżowa, huśtawka typu ważka na sprężynie, huśtawka sprężynowa „konik”, huśtawka sprężynowa „słonik” oraz zestaw zabawowy - wielofunkcyjne, częściowo zadaszone urządzenie składające się z podestów i zjeżdżalni.
Zestaw urządzeń placu zabaw został dobrany tak, aby cały obiekt był atrakcyjny pod względem wizualnym oraz korzystny z punktu widzenia fizycznego rozwoju jego użytkowników. Wzięto pod uwagę także względy bezpieczeństwa. Urządzenia posiadają stosowne atesty, a całość, choć usytuowana tuż przy boisku wielofunkcyjnym, jednak oddzielona jest od niego siatką o wysokości 4 metrów, co daje możliwość bezkolizyjnego korzystania z obydwu obiektów jednocześnie.
Koszt całego przedsięwzięcia wyniósł prawie 14 tysięcy złotych, z czego 8 tysięcy pochodzi z dofinansowania, a pozostała część z budżetu Gminy Szczytno.
Charakter placu zabaw wpisuje się w cechy miejsca, w którym jest on zlokalizowany. Posesja szkolna to miejsce, gdzie realizowane są działania w zakresie edukacji, kultury i rekreacji, zatem miejsce, gdzie maluchy mogą w sposób atrakcyjny i bezpieczny spędzać wolny czas, wzbogaca w stopniu znaczącym tę ofertę. Jedną z podstaw prawidłowego rozwoju naszych młodych mieszkańców jest ruch na świeżym powietrzu oraz doskonalenie sprawności fizycznej. Ponadto kontakty z rówieśnikami poprzez zabawę mają szansę właściwie się kształtować i owocować w przyszłości poprawnymi relacjami społecznymi
Ważnym aspektem towarzyszącym działaniom wokół budowy nowego placu zabaw jest tworzenie go wespół z lokalnym społeczeństwem. W rozmowach toczonych w ramach różnego rodzaju spotkań wyczuć można potrzebę mieszkańców w zakresie wzbogacania oferty rekreacyjnej skierowanej do najmłodszych mieszkańców. Uruchomienie i podtrzymywanie społecznego dialogu tworzy możliwość wspólnego decydowania o tym, co jest realizowane w sołectwie. Efektem tego są dojrzałe pomysły, a także zgłębianie wiedzy mieszkańców na temat funkcjonowania gminy jako instytucji samorządowej, jej możliwości i działań ukierunkowanych na podnoszenie poziomu życia na wsi.
Uroczyste oddanie do użytku placu zabaw było jednym z punktów Pikniku Rodzinnego "Moja Rodzina - Moja Ojczyzna". Na uroczystość przybyli Wójt Gminy Szczytno Sławomir Wojciechowski, Pani Wicewójt Gminy Szczytno Ewa Zawrotna i Przewodniczący Rady Gminy Szczytno Zbigniew Woźniak. Byli obecni także radni Gminy Szczytno, dyrektorzy szkół i przedszkoli gminnych, sołtysi z terenu gminy oraz mieszkańcy Szyman i okolic. Goście mogli obejrzeć przedstawienie przygotowane przez uczniów, zapoznać się z pasjami rodziców: Cyber oko, konie, motory, rowery, wykrywacz metalu, modelarstwo, liczydła chińskie i sztukę szycia na maszynie. Można było zmierzyć ciśnienie krwi i poziom cukru we krwi, zrobić zdjęcie w fotobudce, pomalować twarz, zobaczyć stare przedmioty codziennego użytku a także kroniki szkoły. Zaprezentowane też były pokazy tresury psa policyjnego i pokazy ratownictwa w wykonaniu strażaków. Obecni mogli także posilić się grochówką i łakociami.
Opracował:
Jan Lisiewski