BIP
menu

Lipowiec pierwszym przystankiem na trasie projektu edukacyjnego „Z podwórka na bieżnię”

2018-10-03 11:15:25 (ost. akt: 2018-10-03 13:15:32)
logo

logoTo była gratka dla uczniów z naszych szkół!
2 października 2018 r. uczniowie klas IV, V, VI szkół podstawowych z terenu gminy Szczytno stanęli na bieżni na orliku lekkoatletycznym w Lipowcu
w związku z realizacją projektu edukacyjnego „Z podwórka na bieżnię”.
Imprezę poprowadzili Pan Paweł Januszewski – Olimpijczyk, Mistrz Europy na dystansie 400 m., pomysłodawca akcji stadionowej „BiegamBoLubię”, Prezes Fundacji Wychowania przez Sport oraz Pan Sebastian Chmara – Wieloboista, Olimpijczyk, Halowy Mistrz Świata i Europy, Wiceprezes Polskiego Związku Lekkoatletyki. Całość projektu rozpoczęto od części edukacyjnej, w której przedstawiono krótki materiał filmowy z historii lekkiej atletyki. Następnie prowadzący zadawali dzieciom pytania sprawdzające, poprawne odpowiedzi były nagradzane upominkami. Po części edukacyjnej wszyscy przeszli na orlik lekkoatletyczny na którym dokonano oficjalnego otwarcia imprezy.
Rozpoczęto od uroczystego wprowadzenia Sztandaru i odśpiewanie hymnu państwowego. Przybyłych gości przywitała dyrektor Szkoły Podstawowej w Lipowcu Pani Iwona Walesiak. Wśród nich nie zabrakło: Starosty Szczycieńskiego Jarosława Matłacha, Zastępcy Wójt Gminy Szczytno Ewy Zawrotnej, dyrektorów gminnych szkół i przedszkoli, nauczycieli, mieszkańców sołectwa. Oficjalnego otwarcia Olimpiady dokonał Starosta Szczycieński Jarosław Matłach. Na czas olimpiady zapłonął ogień olimpijski.
Zawody lekkoatletyczne rozpoczęto od rozgrzewki. Po ponad dwugodzinnych zmaganiach nastąpiło zakończenie i ceremonia dekoracji uczestników oraz wręczenie nagród. Na każdego uczestnika czekały kanapki i woda Kubuś Waterrr.
Zawody te to przede wszystkim inicjatywa promująca myśl Pierre’a de Coubertina – ojca nowożytnego ruchu olimpijskiego, który już ponad 100 lat temu zauważył, że sport to nie tylko środek hartowania ciała, ale przede wszystkim uniwersalna metoda wychowania współczesnego człowiek a w duchu pokoju. Dla wielu uczniów udział w imprezie to pierwsza styczność ze stadionem, bieżnią czy płotkami. To także pierwsze medale, które pamięta się przez całe życie. Był to projekt realizowany przez Fundację Wychowania przez sport pod patronatem Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Polskiego Związku Lekkiej Atletyki.
Po zakończeniu programu „Z podwórka na bieżnię” odbyło się podsumowanie gminnego turnieju „Trenuj z mistrzem”, który realizowany był na boisku lekkoatletycznym w Lipowcu od marca bieżącego roku. Dzieci, które uczestniczyły w treningach otrzymały nagrody i dyplomy, a przedstawiciele szkół podziękowania. Serdeczne gratulacje dla wszystkich.