BIP
menu

Dożynki Gminne Olszyny 2016 - relacja

2016-08-31 14:08:07 (ost. akt: 2016-09-27 10:10:11)
dożynki

dożynki

Czas letnich zbiorów dobiegł końca. W niedzielę 21 sierpnia br. w Olszynach odbyły się Dożynki Gminne. Jak co roku hucznie świętowaliśmy z Rolnikami uwieńczenie żniw. Uroczystości dożynkowe rozpoczęły się Mszą Świętą Dziękczynną odprawioną na placu dożynkowym, podczas której poświęcone zostały wieńce dożynkowe.
Starostowie Dożynek - Pani Urszula Pietrzak i Pan Jan Osowiecki, przekazali Wójtowi Panu Sławomirowi Wojciechowskiemu, bochen chleba upieczony z tegorocznego ziarna.
„Za dary Waszych rąk, za owoce Waszej pracy – jakże ciężkiej i mozolnej, składam Wam słowa najwyższego uznania. Dożynki są przede wszystkim Waszym świętem, z Waszego trudu korzystamy wszyscy. Jesteśmy Wam winni wdzięczność i szacunek. Dzisiaj mamy okazję to okazać, podziękować za wysiłek i zaangażowanie jakie wkładacie tworząc plon …” – tymi słowami Wójt podziękował rolnikom za ich całoroczny trud. Symboliczny chleb podzielono wśród uczestników dożynek.
Po części oficjalnej uroczystości dożynkowych rozpoczęto część rozrywkową. Jak co roku, sołectwa i poszczególne miejscowości z terenu naszej gminy przygotowały swoje stoiska (Nowe Gizewo, Rudka, Wawrochy, Romany, Lipowiec, Siódmak i Olszyny). Na przybyłych gości czekały liczne atrakcje, konkursy, pyszne, swojskie jedzenie i muzyka. Na scenie pojawili się uczniowie z Zespołu Szkół w Olszynach z programem artystycznym. Kolejno zaprezentował się chór Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego w Wieku w Szczytnie. Najmłodsi korzystali z wielu przygotowanych atrakcji. Przeprowadzono turniej sportowy sołectw na wesoło.
Od zawsze podstawowym akcentem dożynek było składanie wieńca symbolizującego trud żniwiarzy oraz przygotowywanie stoiska dożynkowego. W tym roku po praz pierwszy zrezygnowano ze zwyczaju przeprowadzania konkursu w tych kategoriach. I tak kolejnym punktem uroczystości było wręczenie nagród za przygotowanie wieńców i stoisk dożynkowych. Nagrodzono wszystkie sołectwa które przygotowały stoika i wieńce dożynkowe. Wszystkie wieńce i ozdoby były piękne, dorodne i bardzo wymowne.
Występy w części koncertowej rozpoczął Pan Michał Gielniak, kolejno występ zespołu Milano. Po zapadnięciu zmroku na niebie rozbłysły miliony światełek, które symbolizowały ukoronowanie żniw i euforię świętujących. Gwiazdą wieczoru był zespół Boys, który swoją energią pobudził uczestników dożynek do aktywnej wesołej zabawy. Marcin Miller i jego tancerze zagrali dla swoich fanów „Jesteś szalona”, „Przypomnij mi”, „Dziewczyna z dzikiej plaży”, „Przemyśl swój wybór malutka” - te i inne przeboje formacji Boys mogli usłyszeć wszyscy przybyli na koncert. Nie zabrakło te najnowszej propozycji zespołu - Najpiękniejsza dziewczyno. Na zakończenie wystąpił zespół Skaner. Mimo pogody zespołowi udało się rozbawiać publiczność , czego efektem było iż tańce pod chmurką trwały do późnych godzin nocnych. Mimo kapryśnej i wyjątkowo niesprzyjającej pogody na uroczystość przybyło mnóstwo osób, zarówno mieszkańców jak i gości. Podsumowując, uroczystość dożynkową należy z pełną odpowiedzialnością zaliczyć do udanych.

Dożynki Gminne dofinansowane zostały ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie.

Zapraszamy za rok!