BIP
menu

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Szkole Podstawowej w Rudce

2017-11-14 15:07:04 (ost. akt: 2017-11-14 15:12:13)
logo

logo

99. ROCZNICA ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI


W ubiegłym tygodniu uczniowie Szkoły Podstawowej w Rudce pokazali , że patriotyzm to nie jest starodawne pojęcie, które należy odłożyć do muzealnej gabloty. Patriotyzm to życiodajna siła pulsująca w głębi szlachetnych serc. Cała społeczność szkolna wzięła aktywny udział w Tygodniu Biało – Czerwonym.

Uczniowie wraz z nauczycielami zaangażowali się w szereg działań, mających na celu radosne uczczenie Święta Niepodległości. Wykonali m.in. plakat „Moja Ojczyzna”, przygotowali biało-czerwone chorągiewki, opracowali Słownik Patriotyczny, szyli kotyliony. We wtorek 7 listopada wszyscy przyszli do szkoły w biało – czerwonych strojach.

W środę 8 listopada odbył się Konkurs Recytatorski dla klas IV - VII realizowany w ramach projektu edukacyjnego „Kto Ty jesteś?”. Jury w składzie: Wójt Gminy Szczytno - p. Ewa Zawrotna, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Rudce – p. Ewa Goździewska, p. Dorota Dziczek, p. Marianna Dąbkowska i p. Jadwiga Stolarczyk oceniało występy młodych recytatorów. Po długich i burzliwych obradach wyłoniono zwycięzców:

I miejsce – Jakub Dadura (kl. V)

II miejsce – Alicja Bryk (kl. V)

III miejsce - Eliza Paczkowska (kl. VI)

Wyróżnienia przyznano: Emilii Wildze (kl. VII), Maciejowi Kaliszewskiemu (kl. VI), Amelii Czaplickiej (kl. V) oraz Anna Dąbkowska (kl. IVA).

Tego dnia został rozstrzygnięty również konkurs plastyczny i multimedialny, będący częścią projektu „Kto Ty jesteś?”.
Wyniki konkursu plastycznego przedstawiają się następująco:

I miejsce - Mikołaj Dąbrowski (kl. V)

II miejsce – Alicja Bryk, Paulina Wilga (kl. V) - praca zespołowa

III miejsce – Eliza Paczkowska, Kinga Sosnowska (kl. VI) – praca zespołowa.

W konkursie na prezentację multimedialną wyróżniono Zuzannę Nowotkę (kl. VII).

Jak mówi poeta: „Gdzie słyszysz śpiew, tam wstąp, tam dobre serca ludzie mają. Źli ludzie – wierzaj mi, Ci nigdy nie śpiewają…” . W czwartek 9 listopada spotkaliśmy się na uroczystej akademii - „Dla Niepodległej”, aby pieśnią z entuzjazmem czcić Polskę i Niepodległość. Na sali zabrzmiały słowa i nuty pieśni patriotycznych, w których zaklęta jest opowieść o Ojczyźnie. Każda z wykonanych pieśni ma swoją historię. Występy klas poprzedzały komentarze, które były także krótkim opisem dziejów Polski. Tłem dla wykonywanych pieśni były wyświetlane na ekranie filmy, zdjęcia i prezentacje multimedialne. Warto pamiętać słowa: „ Naród, który przestaje śpiewać, przestaje istnieć”, dlatego wierzymy, że za rok również spotkamy się na wspólnym śpiewaniu.

W piątek 10 listopada reprezentacja naszej szkoły udała się na IV Gminny Konkurs Poezji i Pieśni Patriotycznej „Nasza Biało-Czerwona” organizowany w Szkole Podstawowej w Szymanach. Nasi uczniowie nie zawiedli.

Oto wyniki zmagań w kategorii „Recytacja”:

kl. I – III - I miejsce Gabriela Bechta (kl. III a)

kl. IV – VI - II miejsce Jakub Dadura (kl. V)

kl. VII – II, III gimnazjum – II miejsce Emilia Wilga (kl. VII).

W kategorii „Śpiew” wypadliśmy następująco:

kl. I – III – II miejsce Judyta Dąbkowska (kl. IIIb) oraz III miejsce – Piotr Majchrzak (kl. IIIa).

Serdecznie gratulujemy!
Wierzymy, że wszystkie nasze działania będą dla naszych dzieci szansą na zakorzenienie we własnej kulturze i historii.