BIP
menu

Dożynki Gminne Olszyny 2018

2018-08-24 07:58:47 (ost. akt: 2018-09-05 15:09:00)
logo dożynki

logo dożynki
W niedzielę 19 sierpnia w Gminie Szczytno odbyły się dożynki, podczas których spotykali się mieszkańcy gminy, rolnicy, przedstawiciele stowarzyszeń i kół gospodyń, władze samorządowe, przedsiębiorcy i reprezentanci firm i instytucji. Tego dnia wszyscy byli razem, by świętować zakończenie żniw i dziękować za zebrane plony. Dopisała zarówno pogoda jak i frekwencja.

Jako pierwsza przywitała gości Ewa Zawrotna – Zastępca Wójta Gminy Szczytno, w swoim wystąpieniu nawiązała do tegorocznego jubileuszu 100 lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Nie zabrakło historii i wspomnienia o zaangażowaniu mieszkańców polskiej wsi w walkach niepodległościowych w okresie 123 lat zaborów. W nawiązaniu do okrągłego jubileuszu organizatorzy z radością wręczyli uczestnikom dożynek 100 biało czerwonych parasoli oraz jako symbol pokoju i wolności zostało wypuszczonych 100 gołębi.

Po tym patriotycznym początku Ks. Dziekan Andrzej Wysocki przy koncelebrze Proboszcza Ks. Krzysztofa Borsa, Ks. Jacka Bacewicza oraz Ks. Kanonika Andrzeja Golona odprawili uroczystą Mszę św. w intencji rolników.

W trakcie nabożeństwa dary ołtarza złożyli Sołtysi, którzy wraz z mieszkańcami swoich sołectw przygotowali przepięknie wyplecione wieńce oraz stoiska dożynkowe.

Obrzęd dożynkowy w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej w Olszynach przypominał o tradycji dożynkowej, a starostowie dożynek w osobach Pani Elżbiety Kobus i Pan Tadeusza Piórkowskiego przekazali Gospodarzowi dożynek Wójtowi Gminy Szczytno Panu Sławomirowi Wojciechowskiemu bochen pięknie wypieczonego chleba oraz kwiaty.

W przemówieniu Pana Wójta były podziękowania za chleb i deklaracja sprawiedliwego podziału chleba dla mieszkańców Gminy Szczytno, nie zabrakło słów uznania dla Rolnika, jego ciężkiej i odpowiedzialnej pracy. Kończąc swoje wystąpienie Pan Wójt życzył wszystkim dobrej i radosnej zabawy – taka też była.

Bogaty program artystyczna ściągnął na plac dożynkowy tysiące ludzi, byli sympatycy Chóru Preludium, blok artystyczny przygotowany przez przedszkolaków i uczniów z Gminy Szczytno zgromadził rzeszę widzów, fani Janusza Laskowskiego, duet Żak& Barciś wszystkich rozbawił do łez a do tańca porwała Exaited. Wielobarwny pokaz pirotechniczny zapowiedział występ króla disco polo Zenka Martyniuka zespół AKCENT. Przy muzyce zespołu Project NEWI uczestnicy bawili się do zakończenia uroczystości dożynkowych.

Tegoroczne dożynki w Gminie Szczytno to już historia która jest bardzo mile wspominana organizatorzy już planują przyszłoroczne dożynki, na które wszystkich zapraszają.